News

Ełk rozpoczął walkę z psimi kupami.Ruszyła kampania promocyjna, której celem jest podniesienie świadomości starszych i młodszych mieszkańców Ełku w temacie sprzątania po pupilach wyprowadzanych na spacery.

Psie odchody na skwerach, placach czy ulicach stwarzają zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka, wywołują one groźne choroby takie jak toksokaroza czy bąblowiec.
Właściciele czworonogów są więc zobowiązani do posprzątania po swoim pupilu. Nie wymaga to dużego wysiłku, a przynosi wiele pożytku.
Na tych, którzy wykażą się odpowiedzialną postawą, będą czekały upominki, takie jak pojemniczki z woreczkami na zwierzęce nieczystości, obroże odblaskowe dla psów, frisbee dla psów i breloczki odblaskowe. Będą one przekazywane przez Strażników Miejskich w trakcie pełnionych patroli. Akcja promocyjna obejmie również osoby wnoszące opłatę za posiadanego w domu pupila.

Na terenie Ełku znajdują się 19 specjalnych dystrybutorów torebek z łopatkami na zwierzęce nieczystości. Są one usytuowane w najczęściej uczęszczanych punktach miasta, m.in. na osiedlu Konieczki, Placu Jana Pawła II, przy ul. Wileńskiej czy Plaży Miejskiej. Należy pamiętać, że brak stojaka nie zwalnia z obowiązku sprzątania.

DK

04-07-2015 20:28:17 ·

EłkInga Łysenko- właścicielka sklepu "INALDA" w Ełku wyjaśnia, jak profesjonalnie zaplanować dłuższą podróż z psem.

 

Lato i wakacje to czas wyjazdów. Jak zaplanować podróż, jeśli wybieramy się na wczasy z naszym psem?
Jeszcze przed wyjazdem sprawdzamy, czy pies ma wszystkie ważne szczepienia. Jeżeli wybieramy się do innego kraju- musimy dowiedzieć się, jakie szczepienia są tam wymagane. Gdy lecimy samolotem, płyniemy promem lub jedziemy koleją- dowiedzmy się jak kwestie przewozu zwierząt reguluje przewoźnik- czy jest to dozwolone, czy są wymagane specjalne transportery, jakie dokumenty dotyczące stanu zdrowia naszego pupila musimy przedstawić i ile to kosztuje. Warto przed podróżą rozważyć ubezpieczenia psa. Również jeszcze przed wyjazdem zorientujmy się, czy w docelowym miejscu naszego pobytu jest blisko lecznica weterynaryjna i dostępna karma, którą karmimy naszego ulubieńca i w zależności od tego, weźmy jej odpowiedni zapas. Musimy dokładnie sprawdzić czy hotel, pensjonat lub inny ośrodek wypoczynkowy zezwalają na to, by przebywać tam z psem i na jakich zasadach.

 

Co zabieramy ze sobą, jeśli w trasę ruszamy autem?
Bez względu na to jak podróżujemy, zabieramy książeczkę szczepień. Bezpośrednio przed podróżą psa trzeba trochę wybiegać i nie karmić- wtedy lepiej zniesie podróż, będzie zrelaksowany i jest szansa, że prześpi dużą część trasy. Jeśli nie śpi- podczas jazdy co 2-4 godziny róbmy do 30 minut przerwy, by pies wraz z nami "rozprostował kości". Radzę w trasę spakować dla psa oddzielną torbę lub walizeczkę- wtedy nie będziemy podczas jazdy grzebać w naszych bagażach w poszukiwaniu miski, smyczy lub karmy. Takie torby podróżne dla pupili są u nas dostępne. W torbie obowiązkowo powinny znaleźć się: smycz lub szelki, kaganiec, obroża z kontaktem do właściciela, karma, miska, butla z wodą, apteczka. Ta ostatnia standardowo zawiera materiały opatrunkowe, strzykawkę, jednorazowe rękawiczki, pęsetę, sprzęt do wyciągania kleszczy, plaster, bandaż, grzebień na insekty, wodę utlenioną, maść na swędzenie. Często w apteczce są delikatne środki uspokajające na bazie melisy. Te specyfiki jak i lokomotiv podajemy psu tylko i wyłącznie po uprzedniej konsultacji z weterynarzem. Starajmy się nawet na 5 minut nie zostawiać psa samego w aucie- może się wystraszyć. Na czas podróży możemy go przypiąć specjalnymi pasami lub przewozić w transporterze, który również ma mocowanie do pasów bezpieczeństwa. W oknie auta na czas jazdy możemy zamontować specjalną kratkę- zwierzak będzie miał dostęp do świeżego powietrza, ale nie będzie wystawiał głowy przez szybę, bo nie jest to bezpieczne. Można też zamontować siatkę odgradzającą legowisko psa od innych pasażerów. Bezwzględnie- zabieramy torebki i łopatki do uprzątnięcia nieczystości po naszym pupilu. Wszystko to jest u nas dostępne w niskich cenach. Weźmy dla psa dwie ulubione zabawki, koc lub poduszkę, by zmianę miejsca pobytu przeszedł łagodnie.

 

Jak zabezpieczyć psa przed zaginięciem i jak postępować, gdy jednak do tego nieszczęćcia dojdzie?
Najlepiej jest psa zaczipować. Jeśli nie ma czipa, na obroży bezwzględnie powinien mieć breloczek z numerem telefonu do nas i swoim imieniem. Jeśli choruje, takie dane też powinny znaleźć się tam. Jeśli zwierzak nam ucieknie, zginie- informujemy o tym policję, straż miejską, służby weterynaryjne. Prosimy o pomoc kogo się tylko da.

 

Jesteśmy na miejscu. Jak oswoić psa z nowym terenem?
Stopniowo. Pamiętajmy, aby pies był w kagańcu i na smyczy. Nawet jeśli nasz ulubieniec zawsze był łagodny, w nowym miejscu może zachować się nieprzewidywalnie na skutek stresu lub w trosce o swojego pana czy panią. Po wyjściu z auta, dajmy mu wodę, niech powoli obwącha teren. Nie poganiajmy go. Nie zostawiajmy nawet na chwilę samego w nowym miejscu. Nie przywiązujmy przed sklepem- ktoś ze znanych mu osób ma mieć wciąż z nim kontakt. Pies śpi z nami w pokoju- do legowiska włóżmy kocyk, zabawkę oraz jakąś rzecz z naszym zapachem- będzie się czuł bezpieczniej.

 

Co zrobić w wypadku, kiedy pies nie może jechać z nami?
Jeśli już do tego dojdzie- zminimalizujmy traumę zwierzaka do minimum. Musimy zapewnić jak najlepszą opiekę. Ważne, by pies nie został sam w domu. Niech na ten czas zaopiekuje się nim ktoś kogo zna i lubi- członek rodziny, sprawdzony sąsiad, przyjaciel. To nie może być tak, że taka osoba wpadnie do naszego mieszkania dwa razy na dzień, by wyprowadzić psa, wlać mu wody i wsypać karmy. Ta sprawdzona osoba powinna przebywać z psem do momentu naszego powrotu. Są też hotele dla zwierząt i schroniska- wybierajmy te sprawdzone lub polecane przez naszych przyjaciół.

 

Dziękujemy za rozmowę.

21-05-2015 08:36:50 ·


EłkJak na razie zachorowań na pokleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę jest mniej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym.


Sezon się zaczyna, temperatury wzrastają i na łonie natury uaktywnia się znów dokuczliwa plaga: kleszcz – pajęczak z rzędu roztoczy. Namiętnie szuka swoich ofiar: dzikich i domowych zwierząt, ludzi... Jak tylko temperatura przy gruncie zaczyna utrzymywać się w okolicach 5°C, uaktywniają się kleszcze. Zasadniczo ich aktywność ogranicza się najczęściej do okresu od marca do października.  Kleszcze przebywają najczęściej w wysokiej trawie,  krzakach i ściółce leśnej – nie zaś, jak często się przyjmuje na drzewach – i atakują dzikie zwierzęta leśne (gryzonie, dziczyznę), ale również psy, koty i ludzi, znajdujących się w zasięgu. Jak tylko  „złapią” swoją ofiarę, rozpoczynają często nawet kilkugodzinne poszukiwania odpowiedniego miejsca do wgryzienia się.

 

20 żyjących w Polsce gatunków kleszczy przenosi kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, bartonellozę, anaplazmozę - a w roku 2011 odnotowano pierwsze dwa przypadki riketsjozy. Eksperci szacują, że na terenie kraju 10-15 proc. kleszczy może być zarażonych chorobotwórczymi mikrobami, zwłaszcza w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim oraz w niektórych częściach mazowieckiego, opolskiego i dolnośląskiego.

 

Mimo wszystko lepiej uważać i po każdym spacerze po lesie, a nawet parku, dokładnie obejrzeć swoje ciało.

 

DK

03-05-2015 19:15:45 ·

EłkCieplejsze dni sprawiają, że nie tylko ludzie czują zbliżającą się wiosnę. Z zimowego snu wybudzają się pomału żmije.

 

Żmije to nasze jedyne jadowite węże o długości ciała przeciętnie około 100 cm. Zwykle wygrzewają się w słonecznych promieniach na leśnej ścieżce. Trzeba pamiętać, że żmija nigdy pierwsza nie zaatakuje człowieka. Ukąszenia wynikają głównie z nieostrożności i nieuwagi człowieka. Jeśli na nią natrafimy, nie drażnijmy jej i nie wykonujmy gwałtownych ruchów. Żmija przestraszona zwija się najpierw w kłębek i ostrzegawczo syczy. Zaniepokojona w ostateczności zaatakuje, bo jest to jej forma obrony. W miejscu ukąszenia widoczne są najpierw dwa czerwone punkty - ślady po zębach jadowych. Potem pojawia się opuchlizna, obrzęk gruczołów chłonnych, mogą pojawić się nudności, wymioty, ból głowy, biegunka i nawet utrata przytomności.

 

Ukąszenie choć bolesne zazwyczaj nie jest dla człowieka śmiertelne, jednak konieczne jest zgłoszenie się do najbliższej placówki służby zdrowia i podanie surowicy najlepiej w ciągu godziny po ukąszeniu.

 

Wybierając się do lasu należy pamiętać, by ubrać pełne i wysokie obuwie, najlepiej skórzane.

 

DK

16-03-2015 08:47:53 ·

EłkSpis bociana prowadzony jest co 10 lat, ostatnie wyniki nie są zadowalające.


Liczba tych ptaków w województwie warmińsko- mazurskim w porównaniu do roku 2014 spadła o ok. 33 procent. Są jednak takie rejony, jak okolice Elbląga, Lubawy czy Kętrzyna, gdzie spadek liczby bocianów sięga aż 80 procent.


Dane sprzed 10 lat, jakie posiada Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków mogą być co prawda lekko zawyżone, nie ma jednak wątpliwości co do tego, że bocianów w regionie jest coraz mniej. Wpływ na ten stan rzeczy mają zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły w rolnictwie. Kilkuhektarowe pola i rosnąca ilość upraw kukurydzy sprawiają, że tereny te są dla bocianów bezużyteczne. Również rolnicy remontujący swoje posesje i zmieniający dach likwidują gniazda bocianów.


W powiecie ełckim najwięcej bocianków naliczono w gminie Prostki, bo aż 134 pary, w porównaniu z rokiem ubiegłym liczba ta zmniejszyła się o 14 par. W gminie Ełk swoje gniazda miało 129 par tych ptaków, to o 4 więcej niż w czasie poprzedniego liczenia.

DK

15-03-2015 19:46:56 ·


EłkŚlimaków winniczków jest coraz mniej i mają coraz mniejsze rozmiary.


Główną przyczyną wstrzymania w tym roku zbioru tego mięczaka jest słaba kondycja populacji ślimaka w województwie warmińsko- mazurskim, a także zmniejszenie się liczby stanowisk jego występowania. Taką decyzję wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie. Ma ona na celu wzmocnienie populacji, umożliwienie przystąpienia do rozrodu osobnikom dojrzałym.


Woj. warmińsko-mazurskie było przez wiele lat największym w kraju dostawcą winniczka. Dopuszczalne limity skupu tych mięczaków sięgały w tym regionie 600 ton rocznie. Winniczki objęte są ochroną prawną i można je okresowo pozyskiwać do celów przetwórstwa spożywczego jedynie za zgodą regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.


DK

20-02-2015 18:12:49 ·

ełkI to całkiem sporo. Nieposprzątanie odchodów po swoim psie może właściciela kosztować nawet 500 zł.


Sprzątanie po psach wydaje się proste, ale niekiedy jest trudne dla właścicieli. Być może wynika to z lenistwa, bo nie każdemu chce się pamiętać o torebkach, a potem szukać kosza na śmieci. A trochę z zawstydzenia, bo schylanie się po kupę w miejscu publicznym dla niektórych jest wielkim problemem. I o ile problem jest niewidoczny, gdy leży śnieg, bardzo szybko wychodzi on na światło dzienne, gdy ten zaczyna topnieć.


Sprzątać po swoim pupilu należy ze względów estetycznych, kulturowych- bo świadczy to też o kulturze mieszkańców, ale przede wszystkich ze względów zdrowotnych. Do niebezpiecznych organizmów wywołujących choroby ludzi i zwierząt, które mogą pochodzić z odchodów zwierzęcych, należą wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Zachorować mogą wszyscy ludzie i zwierzęta, ale najbardziej narażone są dzieci do 10. roku życia.

 

DK

14-02-2015 19:03:19 ·

EłkAkcja ma zostać przeprowadzona na początku lutego.

Tegoroczne liczenie obejmie aż 33 nadleśnictwa położone na terenie województwa warmińsko- mazurskiego.
Inwentaryzacja pozwoli na dokładne oszacowanie populacji drapieżników i zajmowanych przez nie terytoriów. Pokaże tendencje w zmianach ich liczebności. Na podstawie śladów na śniegu leśnicy ocenią również kondycję zwierząt i liczbę młodych. Będzie też wiadomo, gdzie drapieżniki żyją pojedynczo, a gdzie tworzą tzw. grupy rodzinne.
Zebrane dane mają pomóc w skuteczniejszej ochronie korytarzy ekologicznych. Zostaną też wykorzystane przy tworzeniu planów łowieckich, które muszą uwzględnić występowanie i zapotrzebowanie pokarmowe dużych drapieżników, polujących głównie na sarny i jelenie.

DK

31-01-2015 19:14:03 ·

EłkZbiórkę karmy organizuje młodzież z Bursy Szkolnej.


Do 19 listopada młodzież z Bursy Szkolnej w Ełku organizuje akcje „Pomagamy podopiecznym ze schroniska Cztery Łapy w Ruskiej Wsi”. Karmę mogą przynosić wszyscy mieszkańcy miasta do jednego z dwóch punktów zbiórki: bursy przy ul. Sikorskiego 7A lub sklepu zoologicznego przy ul. Jana Pawła II 14. Żywność zostanie pod koniec listopada przewieziona do schroniska dla zwierząt w Ruskiej Wsi. Akcji patronuje Starostwo Powiatowe w Ełku.


DK
Fot. www.elkbursa.edu.pl

14-11-2014 10:58:45 ·

News

Independent Escorts in Bangalore

An Independent escort in Bangalore is an independent lady proffering herself for sexual services to a man who is affordable to pay for her services and is in no obligation or in contract with any pe

Independent Escorts in Bangalore

Escorting Principles "An intelligent Independent escorts in Bangalore has plans and a wise Independent escorts has her own principles and living the life of an escort is living and accepting the

Independent Escorts in Bangalore

Discretion is an asset being a High Class Escort in Bangalore.Hi My name is Jyothika and I am sharing my experience as an Independent escort in Bangalore and life as an escort is not scary or dirty

Ełczanin wrócił z medalami z Otwartych Mistrzostw Polski Kettlebell.

Zawody były rozgrywane w systemie Bolt Standard. 20 września w hali Kompleksu Sportowego Michał w Siemianowicach Śląskich odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski Kettlebell w systemie BOLT STANDARD.

Chełchy. Dożynki w gminie Ełk już za nami- podziękowaliśmy za plony

Świetnie się bawili dorośli, dzieci i młodzież Po mszy świętej podzielono się chlebem, zaś po przem wieniach przyszedłc czas na wspaniałą zabawę z okazji gminnego święta plon w. Tegoroczne dożynki

Diecezja Ełcka. 1000 plecaków najmłodszym uczniom podstawówek

Aby dzieci z rodzin, gdzie się nie przelewa, nie czuły się gorsze od r wieśnik w 22 sierpnia nastąpiło poświęcenie i przekazanie 1000 plecak w w ramach og lnopolskiej akcji, w kt rą odlat włączasię

Nadszedł dzień pożegnania.

Danuta Sawicka- Malz oficjalnie zakończyła pracę na stanowisku dyrektora Zespołu Szk ł nr 3 w Ełku. 27 sierpnia, w czasie Sesji Rady Powiatu, władze powiatu, radni oraz dyrektorzy ełckich szk ł ponad

Ełk. Poseł Makowski apeluje do władz miejskich, radnych Ełku oraz MZK

Zorganizujcie ludziom możliwość dojazdu do pracy na "strefie" Poseł ma pomysł jak usprawnić przew z pracownik w firm w ełckiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Do tej inicjatywy

Prostki. Wernisaż i konkurs zwieńczone pysznymi ciastami

Świętowali zakończenie projektu W niedzielę 23 sierpnia 2015 w Gminnym Ośrodku Kultury w Prostkach młodzież uczestnicząca w projekcie pod nazwą Malujemy Przyszłość asertywni świętowała zakończenie

Ełk. Szansa na prezentacje produktów, dotarcie do klientów i pozyskanie partnerów w biznesie

Budujesz, remontujesz? Odwiedź Ełckie Targi Budownictwa i Odnawialnych Źr deł Energii Już 12 września 2015 roku w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku odbędzie się kolejna edycja Ełckich Targ w Budow