News

«    1 2    »

EłkWoda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tylko którą wybrać- mineralną czy źródlaną?


Wiele osób mylnie zakłada, że woda źródlana i woda mineralna niczym się nie różnią. Jest jednak inaczej. Obydwa rodzaje wody pochodzą z hydrosfery, ale woda mineralna zwykle zawiera większe stężenie pierwiastków.


Naturalna woda źródlana zawiera małe ilości składników mineralnych (poniżej 500 mg/l). Nadaje się ona do codziennego spożywania, w tym dla dzieci i osób starszych. Niemowlęta mają niedojrzałe nerki i wrażliwe żołądki, stąd źle tolerują wodę bogatą w składniki mineralne. Wodę źródlaną poleca się do przygotowywania napojów oraz jedzenia, gdyż gotowanie nie wpływa na jej jakość i nie zmienia ona smaku potraw. Woda źródlana może zastąpić wodę kranową w okresie jej braku.


Wody nautralne mineralne pozyskuje się z odwiertów głębinowych. Mają stały skład chemiczny i są dość bogate w minerały - to wody średnio lub wysoko zmineralizowane. Zawierają co najmniej 1000 mg składników mineralnych w litrze. Do wyboru mamy np. Staropolankę, Kryniczankę, Muszyniankę. Składniki mineralne obecne w wodzie są bardzo dobrze przyswajane przez organizm, dlatego też odpowiednio dobrane wody mineralne mogą stanowić jedno z istotniejszych źródeł pierwiastków, zwłaszcza niedoborowych w naszej diecie. Nie mniej jednak musimy pamiętać, że woda służy przede wszystkim do nawodnienia i nie powinniśmy traktować jej jako elementarnego źródła minerałów.


Osoby dorosłe powinny pić przede wszystkim wodę mineralną, która podobnie jak wartościowe jedzenie, dostarczy naszemu organizmowi cennych składników mineralnych – wapnia, potasu czy magnezu.Woda źródlana przede wszystkim powinna być używana do przygotowywania potraw i napojów oraz być podawana dzieciom. Zaleca się, aby co pewien okres zmieniać markę spożywanej wody, aby zapewnić różnorodność składników mineralnych dostarczanych do organizmu.


DK

01-08-2015 20:01:46 ·


Alkoholizm, siecioholizm... gdzie znaleźć pomoc?W Ełku ruszyła Poradnia Profilaktyczno- Konsultacyjna. 


Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii uzależnienie od internetu i gier komputerowych staje się coraz powszechniejszym problemem. Obniża się również wiek pierwszego kontaktu z alkoholem i innymi używkami. Według badań, 70% niepełnoletnich miało kontakt z alkoholem. By przeciwdziałać alkoholizmowi, narkomanii i uzależnieniom behawioralnym (komputer, internet, hazard) wśród dzieci i młodzieży z terenu Ełku, rozpoczęła funkcjonowanie Poradnia Profilaktyczno- Konsultacyjna. Otwarcie poradni spowoduje rozszerzenie oferty pomocowej poprzez organizację działań profilaktyczno- terapeutycznych skierowanych do młodych ludzi w wieku 14- 19 lat pochodzących z rodzin z problemem alkoholowym.


Poradnia znajduje się na II piętrze w budynku przy ul. Małeckich 3 (lok.18). Jej działania będą finansowane z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W Poradni prowadzone będą zarówno terapie indywidualne dla osób przejawiających zachowania związane z problemowym używaniem substancji psychoaktywnych, spotkania grupowe profilaktyczno- terapeutyczne czy terapie idnywidualne dla rodziców dzieci stwarzających problemy wychowawcze.


Poradnia będzie czynna w stałych godzinach:
poniedziałek 15 – 17
wtorek 15 – 18
czwartek 15 – 17
sobota 8 – 13

DK

04-07-2015 20:32:14 ·

EłkKontakt z toksyczną rośliną może powodować rozległe poparzenia skóry.

 

Strażacy przestrzegają przed barszczem Sosnowskiego, nazywanym również zemstą Stalina. Roślina ta stanowi problem dla mieszkańców polskich miast i wsi. Rozrasta się w niebywałym tempie, a jej zwalczanie jest bardzo trudne.

 

Barszcz Sosnowskiego jest teraz w fazie kwitnienia. W środowisku naturalnym barszcz Sosnowskiego mierzy około 1,5 metra wzwyż. Polska jest idealnym środowiskiem do wzrostu i rozwoju rośliny nawet sięgając 3,5 metra. Tę toksyczną roślinę można pomylić z wyrośniętym koprem, od którego jest o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe.

 

Zagrożenie dla zdrowia ludzi stanowią furanokumaryny zawarte w soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego. Związki te w obecności światła słonecznego, w szczególności promieni UVA i UVB, wiążą się z DNA komórek skóry i powodują oparzenia II i III stopnia. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

 

W razie potrzeby strażacy pomagają w usuwaniu rośliny, ale trudno ją całkowicie wyeliminować, bo szybko się rozsiewa.

 

DK

06-06-2015 07:03:39 ·

EłkBolesny obrzęk jednej nogi powinien być sygnałem alarmowym.


Zaniepokoić powinien niesymetryczny ból i zmęczenie jednej nogi utrzymujące się po długiej i niewygodnej podróży czy wielogodzinnym przesiadywaniu za biurkiem. Świadczyć to może o zakrzepicy, czyli zakrzepowym zapaleniu żył. To choroba, w przebiegu której następuje utrudniony przepływ krwi. Przyczyną zakrzepowego zapalenia żył jest powstający w żyłach skrzep, który najczęściej tworzy się w obrębie kończyn dolnych. Zakrzep powstający w głęboko położonych naczyniach krwionośnych całkowicie lub częściowo zatyka je, hamując prawidłowy przepływ krwi. Zakrzepowe zapalenie żył może występować w każdym wieku, lecz najczęściej dotyczy osób po 60. roku życia. Niebezpiecznym powikłaniem zakrzepowego zapalenia żył jest zator tętnicy płucnej.


Zwolnione tempo przepływu krwi w naczyniach i szybsze krzepnięcie krwi powoduje powstawanie zakrzepu w miejscu, w którym nie powinien się pojawić. Problem ten mają najczęściej osoby, które przez długi czas musiały przebywać w pozycji leżącej, na przykład po zabiegu operacyjnym , złamaniu kości udowej czy miednicy lub po wyczerpującej chorobie, jak zawał serca i udar mózgu. W grupie ryzyka znajdują się również osoby po 40 roku życia i prowadzące mało aktywny tryb życia.


Jeśli posiadamy objawy, które budzą nasz niepokój, warto skierować swoje kroki do chirurga naczyniowego albo angiologa. By wykluczyć chorobę wykonuje się USG żył głębokich z przystawką Dopplera. Badanie pozwala prześledzić, co dzieje się w żyłach i zaplanować leczenie.


DK

14-05-2015 15:59:25 ·

EłkNefrologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się schorzeniami nerek leczonych nieinwazyjnie w odróżnieniu od urologii. Jest podspecjalnością interny. Dysfunkcje nerek w okresie dziecięcym są niezwykle niebezpieczne, gdyż mogą skutkować poważnym zaburzeniem nawadniania organizmu, wysoką gorączką lub zatruciem. Choroba nerek rozwija się w samych nerkach, w drogach moczowych albo równolegle w obu miejscach.

 

Z jakimi najczęściej chorobami układu moczowego zmaga się nefrolog dziecięcy? To zazwyczaj ostre lub przewlekle odmiedniczkowe zapalenie nerek, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek oraz zespól nerczycowy. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców i być sygnałem wskazującym na to, że potrzebna będzie wizyta u nefrologa dziecięcego?


Uwagę rodziców powinien zwrócić fakt, jeśli dziecko moczy się w nocy, a ma ukończony piąty rok życia. Podobnie nie bagatelizujemy, gdy trzylatek moczy się także w dzień- należy ten stan rzeczy skonsultować ze specjalistą. Reagować trzeba również, gdy dziecko zgłasza dolegliwości przy oddawaniu moczu, ma niewyjaśnioną gorączkę lub stan podgorączkowy, skarży się na bóle brzucha. Istotną wskazówką są wyniki badań moczu: obecność białka, czerwonych krwinek, bakterii oraz wyniki badań USG - to, co nazywamy "piaskiem" w drogach moczowych, poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego. W przypadku gdy zakażenia układu moczowego powtarzają się, jeśli u dziecka po 4. roku życia występują zaburzenia oddawania moczu, jeśli badania moczu wykazały nieprawidłowości, które mimo podjętego leczenia nie ustępują, konieczna jest wizyta u specjalisty. Sygnałem, że dzieje się coś niedobrego z układem moczowym jest za częste lub zbyt rzadkie oddawanie moczu, a także oddawanie go w mniejszych niż uprzednio ilościach. Wtedy również należy udać się z malcem do nefrologa dziecięcego.


Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek- objawia się zwykle bólami brzucha lub w dolnej części kręgosłupa oraz temperaturą ciała podwyższoną do 38° C. Dziecko czuje się niekomfortowo, już na pierwszy rzut oka widać, że coś mu dolega. Występować mogą zaparcia, biegunki czy wymioty. Jasną diagnozę pomogą postawić wyniki badań laboratoryjnych moczu oraz krwi. W moczu obecny będzie wówczas białkomocz, ropomocz (podwyższona liczba krwinek białych w osadzie), krwiomocz. Badania potwierdzą obecność wałeczków i bakterii, natomiast we krwi podwyższone będą leukocytoza i OB. Jakie mogą być przyczyny odmiedniczkowego zapalenia nerek? Nierzadko są to niewyleczone zakażenia układu moczowego. Przyczyną tej choroby mogą być też wrodzone wady rozwojowe układu moczowego jak podwójny układ kielichowo-miedniczkowy lub wodonercze. Zdarza się, że źródłem choroby są kamienie w układzie moczowym, gdyż powodują zastój moczu w układzie. Na ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek zapaść mogą starsze dzieci, kilkulatki oraz niemowlęta.


Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek- często dotyka dzieci, które mają nieostre zakażenie układu moczowego i choroba rozwija się bez widocznych objawów. Może się niepostrzeżenie rozwijać miesiącami, zaś wykryta zostaje przypadkowo- przy okazji badania moczu. Zbagatelizowane przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek może być bardzo poważne w skutkach- skutkuje zniszczeniem miąższu nerek oraz później ich niewydolnością. Ta choroba wymaga zrobienia dziecku kompletu wymaganych badań, zaś po leczeniu malec powinien pozostać przez kilka lat pod opieką nefrologa dziecięcego.


Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek- nieleczone niszczy kłębuszki nerkowe. Spowodowane jest u dziecka paciorkowcem, rzadziej inną bakterią, lecz może być także powikłaniem jednej z następujących chorób: ropne zapalenie skóry, szkarlatyna, angina. Charakterystycznym objawem jest tak zwany skąpomocz- wydalanie przez dziecko zaledwie od 100 do 200 ml/dobę. Badania wykażą małą ilość białka w moczu, krwinek czerwonych oraz wałeczków. Na twarzy dziecka zobaczymy obrzęki, zaś ciśnienie tętnicze będzie podniesione. Istnieje ryzyko ostrego przebiegu choroby- dlatego zalecana jest hospitalizacja, zaś po leczeniu antybiotykami dziecko musi unikać wysiłku.


Zespół nerczycowy- to efekt powikłań wcześniejszych chorób nerek. Przyczyną jest duża utrata białka wraz z moczem. Jednym z objawów u dziecka jest to, że mocz się pieni. Poza tym występuje widoczna opuchlizna części (zazwyczaj nogi) lub całego ciała. U chłopców może dojść do obrzęków moszny. Badania laboratoryjne wskażą poważny białkomocz II stopnia. Leczenie nerczycy jest długotrwałe, zaś ordynowane medykamenty spowalniają wzrost dziecka oraz mogą powodować nadwagę. Leczenie wymaga wprowadzenia wysokobiałkowej diety i radykalne ograniczenie spożycia soli przez małego pacjenta- dobowo do 6 gramów. Zespół nerczycowy może trwać kilka lat, w tym czasie występują okresy poprawy stanu zdrowia, zaś całkowity zanik choroby występuje zazwyczaj podczas procesu dojrzewania.

 

wm na podst. dziecko.pl oraz promykslonca.pl

14-05-2015 15:56:48 ·

EłkUroczyste otwarcie obyło się 27 kwietnia.


Nowoczesny Blok Operacyjny obejmuje powierzchnię 651,66 m 2 i składa się z 3 sal operacyjnych, 4- łóżkowej sali pooperacyjnej, podręcznej sterylizatorni i pomieszczeń dla lekarzy i pielęgniarek.


Nowy Blok Operacyjny to odpowiedź na potrzeby dostosowania obiektu do wymogów ustawy o działalności leczniczej. Przystosowanie struktury i rozkładu pomieszczeń do nowych przepisów to większe bezpieczeństwo dla pacjentów, lepsza obsługa i wyższy komfort pracy zespołów operacyjnych.


Budowa i wyposażenie bloku to koszt 4 447 433 ,27 zł. Środki pochodziły z budżetu miasta i „Pro- Medica” w Ełku Sp. z o.o.


DK

28-04-2015 13:35:23 ·

EłkBIO BAG, czyli izolator transportowy, służy do transportu pacjentów chorych lub podejrzanych o zarażenie chorobą wysoce zakaźną.


To pierwszy tego typu sprzęt w regionie. Komora służy także do transportu pacjentów, którzy ze względu na swój stan wymagają izolacji od środowiska zewnętrznego (obniżona odporność, oparzenia, itp.). Konstrukcja komory umożliwia transport z zastosowaniem standardowych noszy używanych np. w ambulansach, zarówno cywilnych jak i wojskowych. Bio-bag ma własne zasilanie akumulatorowe, może pracować w dwóch trybach: podciśnieniowym - gdy konieczna jest ochrona środowiska zewnętrznego przed niebezpiecznymi czynnikami (wirusy, bakterie) i nadciśnieniowym – gdy skażone środowisko zagraża transportowanemu w kabinie pacjentowi. Do produkcji zostały wykorzystane najwyższej jakości nieprzepuszczalne materiały gwarantujące uszczelnienie środowiska wewnętrznego.


Koszt takiej komory z wyposażeniem to 22 780zł, Urząd Miasta w Ełku otrzymał ją bezpłatnie z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.


DK

28-04-2015 13:31:13 ·


EłkCoraz większa świadomość wpływu sposobu odżywiania na zdrowie sprawia, że żywność light budzi większe niż zwykle zainteresowanie.


Slim, fit, zero %- z takimi określeniami można spotkać się na produktach, które mają pomóc konsumentom w zachowaniu szczupłej sylwetki. Według Unii Europejskiej produktem niskotłuszczowym jest ten, który w 100g zawiera mniej niż 3 g tłuszczu, natomiast niskocukrowym ten z zawartością cukru mniejszą niż 5 g w 100 g produktu.


Zero procent tłuszczu w produkcie prawie zawsze oznacza więcej składników polepszających smak i więcej cukru. Jeżeli z kolei coś ma obniżoną zawartość cukru, a tym samym kaloryczność, to można mieć pewność, że w środku znajdują się substytuty cukru. I to na pewno nie te naturalne jak stewia czy ksylitol, a nie do końca poznany aspartam, podejrzewany o rakotwórczość. W zachowaniu odpowiedniej słodkości pomagają również emulgatory, konserwanty i barwniki.


W zakupach produktów określanych jako fit, slim czy 0% tłuszczu najzdrowszy będzie umiar. Nie powinniśmy odżywiać się wyłącznie żywnością light, bo to stwarza zagrożenie niedoboru pewnych składników. Wraz z tłuszczem usuwane są witaminy A, D, E i K rozpuszczalne właśnie w tłuszczach. Natomiast nadmiar sztucznych barwników wywołuje biegunkę, pobudza apetyt i zaburza metabolizm, a to wcale nie pomaga w procesie odchudzania.


DK

15-04-2015 09:39:03 ·


Ełk„Weź się w garść. Chłopaki nie płaczą a złość piękności szkodzi. Jak wiele innych osób wielokrotnie to słyszałam i wzięłam do siebie już we wczesnych latach dzieciństwa. Patrząc na mnie z pewnością widzicie ładną, zadbaną, sympatyczną, młoda kobietę z wysokim statusem społecznym, z dobrego domu. A ja jestem alkoholiczką. Mam chore emocje, nie nauczyłam się, czym one są i jak z nimi żyć. Potrzebuje pomocy…
W czasie terapii zobaczyłam, że nie jestem sama. Jest wiele kobiet w różnym wieku – panie domu, lekarki, prawniczki…. Wszystkie tu łączy jedno – uzależnienie. Bo alkoholik to nie tylko ten obdartus pod sklepem, z kolegami przy śmietniku to także kobiety, matki, żony. Z tym, że nam kobietom jest trudniej przyznać się do choroby, pokonać wstyd i lęk. Dzięki terapii powoli odzyskuje godność, radość z życia i przede wszystkim wolność. Już wiem, że złość wcale piękności nie szkodzi i tę złość umiem wykorzystać jako energię do tego by zdrowieć i trzeźwieć. Już nie pije i nie potrzebuje tego by cieszyć się życiem i kochać sama siebie”.


Kobiety o wiele bardziej niż mężczyźni narażone są na negatywne skutki spożywania alkoholu. W większości przypadków kobieta sięga po alkohol z przyczyn emocjonalnych a mianowicie w związku z sytuacją panująca w domu, rolą matki i żony, jaką pełnią w życiu codziennym. Nadużywanie alkoholu przez kobietę wiążę się z ograniczeniami związanymi z opieką nad dziećmi, byciem partnerką, utratą szacunku do samej siebie, zaniedbywaniem wyglądu zewnętrznego, odżywianiem. Podjęcie leczenia może być pierwszym krokiem do zmian. Istnieje różnica w pomaganiu kobietom i mężczyznom z problemem alkoholowym. U kobiet występują większe trudności z podjęciem terapii, które wynikają ze stereotypowych przekonań społecznych, konstrukcji psychicznej związanej bardzo silnie z macierzyństwem oraz z osobistym obrazem JA. Dzięki terapii oraz zachowaniu abstynencji możliwe jest pozbycie się poczucia winy i wstydu, jaki towarzyszy kobiecie dotkniętej problemem alkoholowym, a co za tym idzie powrót do bycia częścią rodziny, społeczeństwa, kościoła, a także do bycia znów szczęśliwą, spełnioną, wartościową KOBIETĄ.

 

07-04-2015 09:52:53 ·

EłkW święta lubimy sobie pofolgować z jedzeniem. Jak jednak uniknąć rozczarowania przy stole?


Najlepszym sposobem na utrzymanie sylwetki jest wstrzemięźliwość, jak jednak odmówić sobie, gdy na stole pojawiają się babki, mazurki, zestawy sałatek czy pasztety. Starajmy się nakładać ma talerz niewielkie porcje, nawet gdy czujemy głód. Między posiłkami warto robić przerwy. Spożywanie posiłków to nie maraton. Należy wstać od czasu do czasu od stołu i dać swojemu żołądkowi czas na zajęcie spożytym posiłkiem. Pamiętajmy o dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa. Połykanie zbyt dużych kawałków może zakończyć się bólem brzucha. Podczas przygotowywania posiłków nie unikajmy przypraw. Nie tylko nadadzą potrawom smak, ale pomogą też w trawieniu. Zwracajmy również uwagę na to, czy popijamy posiłek. Woda niegazowana pita między posiłkami poradzi sobie z ciężkostrawnymi potrawami, kompot z suszonych śliwek przyniesie ulgę żołądkowi i jelitom, a zielona herbata uspokoi błonę śluzową żołądka i ułatwi trawienie. Ostatnią deską ratunku mogą się okazać zioła. Herbatka z mięty, rumianku i kopru włoskiego w miarę szybko ureguluje pracę układu pokarmowego.


DK

07-04-2015 09:42:00 ·
«    1 2    »

News

Independent Escorts in Bangalore

An Independent escort in Bangalore is an independent lady proffering herself for sexual services to a man who is affordable to pay for her services and is in no obligation or in contract with any pe

Independent Escorts in Bangalore

Escorting Principles "An intelligent Independent escorts in Bangalore has plans and a wise Independent escorts has her own principles and living the life of an escort is living and accepting the

Independent Escorts in Bangalore

Discretion is an asset being a High Class Escort in Bangalore.Hi My name is Jyothika and I am sharing my experience as an Independent escort in Bangalore and life as an escort is not scary or dirty

Ełczanin wrócił z medalami z Otwartych Mistrzostw Polski Kettlebell.

Zawody były rozgrywane w systemie Bolt Standard. 20 września w hali Kompleksu Sportowego Michał w Siemianowicach Śląskich odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski Kettlebell w systemie BOLT STANDARD.

Chełchy. Dożynki w gminie Ełk już za nami- podziękowaliśmy za plony

Świetnie się bawili dorośli, dzieci i młodzież Po mszy świętej podzielono się chlebem, zaś po przem wieniach przyszedłc czas na wspaniałą zabawę z okazji gminnego święta plon w. Tegoroczne dożynki

Diecezja Ełcka. 1000 plecaków najmłodszym uczniom podstawówek

Aby dzieci z rodzin, gdzie się nie przelewa, nie czuły się gorsze od r wieśnik w 22 sierpnia nastąpiło poświęcenie i przekazanie 1000 plecak w w ramach og lnopolskiej akcji, w kt rą odlat włączasię

Nadszedł dzień pożegnania.

Danuta Sawicka- Malz oficjalnie zakończyła pracę na stanowisku dyrektora Zespołu Szk ł nr 3 w Ełku. 27 sierpnia, w czasie Sesji Rady Powiatu, władze powiatu, radni oraz dyrektorzy ełckich szk ł ponad

Ełk. Poseł Makowski apeluje do władz miejskich, radnych Ełku oraz MZK

Zorganizujcie ludziom możliwość dojazdu do pracy na "strefie" Poseł ma pomysł jak usprawnić przew z pracownik w firm w ełckiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Do tej inicjatywy

Prostki. Wernisaż i konkurs zwieńczone pysznymi ciastami

Świętowali zakończenie projektu W niedzielę 23 sierpnia 2015 w Gminnym Ośrodku Kultury w Prostkach młodzież uczestnicząca w projekcie pod nazwą Malujemy Przyszłość asertywni świętowała zakończenie

Ełk. Szansa na prezentacje produktów, dotarcie do klientów i pozyskanie partnerów w biznesie

Budujesz, remontujesz? Odwiedź Ełckie Targi Budownictwa i Odnawialnych Źr deł Energii Już 12 września 2015 roku w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku odbędzie się kolejna edycja Ełckich Targ w Budow