News


dożynkiŚwietnie się bawili dorośli, dzieci i młodzież


Po mszy świętej podzielono się chlebem, zaś po przemówieniach przyszedłc czas na wspaniałą zabawę z okazji gminnego święta plonów.


Tegoroczne dożynki w gminie Ełk odbyły się w Chełchach. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą na placu w pobliżu tamtejszego Zespołu Szkół Samorządowych. Po mszy starosta dożynek- Pani Anna Iwaszko i gospodarz- wójt gminy Tomasz Osewski oficjalnie rozpoczęli jakże mocno zapisaną w naszą tradycję ceremonię podziękowania za plony. W łamaniu się chlebem pomagali licznie zaproszeni goście, wśród których byli m.in. senator Marek Konopka, posłowie Andrzej Orzechowski i Tomasz Makowski.


Po uroczystym otwarciu zaczęły się biesiady, konkursy, zaprezentowały się zespoły ludowe: „Stradunianki”, „Jarzębina”, „Zielona Dąbrowa”, „Ale-Babki” z Rożyńska, Cymbaliści, zaproszony zespół „KALINA” z Kalinowa. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs kulinarny, w którym jednym z jurorówi był Wojciech Charewicz.

Wśród stanowisk, na których przybyli wystawcy promowali swe produkty, można było zauważyć firmy związane z mechanizacją w rolnictwie. Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. wystawę traktorów, pieców, serwis rozruszników, obejrzeć prezentacje firm i instytucji związanych z doradztwem rolniczym i firmy-gospodarstwa oferujące produkty rolne, takie jak sery, czy wytwarzane miody z pasiek Pana Andrzeja Pełszyńskiego i jego syna Bartka.

 

galeria zdjęć

02-09-2015 07:51:35 · Pokaż na mapie ·

gełkPanie wróciły z festiwalu z wyróżnieniem

Pod koniec czerwca zakończył się 49 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W konkursie Festiwalowym wzięło udział 800 artystów ludowych z 14 województw. W kategorii zespół śpiewaczy wyróżnienie zdobył zespół „ Stradunianki” ze Stradun,, którego członkinie swój repertuar wywodzą z obszarów, w których rodziły się one same bądź ich rodzice- z północno-wschodniego Mazowsza (powiaty Grajewo i Mońki). „Stradunianki” istnieją od niemal 25 lat, prezentują się także jako zespół obrzędowy z autorsko rekonstruowanymi widowiskami obrzędowymi.

wm

10-07-2015 10:01:30 ·


EłkLiczy się pierwsza dziesiątka

Mieszkańcy Stradun serdecznie zapraszają do oddania głosu na ich miejscowość w konkursie „Ogólnopolskie upiększanie z Garnierem”.
Do konkursu została zgłoszona lokalizacja: plac przy ul. Nadrzecznej w Stradunach. Dziesięć miejscowości, których lokalizacja, zdobędzie największą liczbę głosów, otrzyma kwotę 20 000 zł do wykorzystania na renowację zgłoszonej lokalizacji.


Baner przekierowujący na stronę do głosowania został zamieszczony na stronie internetowej Centrum Kultury Gminy Ełk z siedzibą w Stradunach pod adresem: http://www.centrumkulturystraduny.elk.pl/  

(każdy zalogowany użytkownik może oddać jeden głos dziennie każdego dnia).

wm

23-04-2015 09:44:51 ·

EłkPolicjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego do którego doszło wczoraj około godziny 15:00 na trasie Kałęczyny – Wiśniowo Ełckie. 38-latek mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie uderzył samochodem w drzewo. Złamał również sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie.

 

Wczoraj około godziny 15:00 oficer dyżurny ełckiej policji został powiadomiony o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na trasie Kałęczyny – Wiśniowo Ełckie. Na miejsce został wysłany patrol drogówki. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący oplem uderzył w przydrożne drzewo, po czym kilkanaście metrów dachował do przydrożnego rowu. W samochodzie nie było innych osób. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Jednak nie wymagał hospitalizacji. 38-latek w trakcie zdarzenia był pijany, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci ustalili, że mężczyzna złamał także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie miał również przy sobie dowodu rejestracyjnego ani dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie. Został zatrzymany w policyjnym areszcie.

 

Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Za jazdę w stanie nietrzeźwości i złamanie zakazu sądowego może mu grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna odpowie również za popełnione wykroczenia.

 

08-04-2015 18:57:15 ·


EłkMarzenie niejednego fana dwóch kółek już niedługo zostanie spełnione.


Trwają prace nad stworzeniem „Leśnego Szlaku Rowerowego Powiatu Ełckiego” na terenie nadleśnictwa w Gminie Ełk. Trasa brałaby swój początek przy drodze Ełk- Wiśniowo Ełckie i biegłaby w pobliżu urokliwego Jeziora Tatarskiego i Góry Tatarskiej. Trasa będzie odpowiednio oznakowana, ze szczegółowymi komunikatami dla mieszkańców i turystów. Sama trasa będzie urozmaicona poprzez liczne podjazdy i zjazdy o różnym stopniu trudności: łatwym, trudnym i profesjonalnym.


Pomysł na stworzenie takiej ścieżki rowerowej zrodził się w głowach członków Uczniowskiego Klubu Kolarskiego „Prostki”. Wsparcia merytorycznego udzielił zwycięzca Tour de Pologne z 2003 roku, Cezary Zamana.


Inauguracja leśnego szlaku planowana jest na czerwiec tego roku.

DK

26-03-2015 07:43:56 ·

ełkPlanowany na początku marca remont torów i zamknięcie przejazdu kolejowego nie spowoduje paraliżu komunikacyjnego.


W celu zminimalizowania utrudnień w komunikacji w dniach 2- 7 marca 2015 r. zostanie wyznaczony „by pass” drogowy usytuowany w odległości ok. 50 metrów od remontowanego w Siedliskach przejazdu. Po tym terminie planowane jest całkowite otwarcie przejazdu.


Pierwotnie objazd prowadzący z Siedlisk do Ełku miał zostać zorganizowany przez Woszczele, Grabnik, Rożyńsk, Mołdzie i Bartosze lub Rożyńsk, na drogę krajową nr 16 aż do Ełku, co spowodowałoby wydłużenie trasy przejazdu o 31 kilometrów. Proponowany objazd przez drogi powiatowe zawierał także znaczne ograniczenia tonażowe oraz wysokościowe ze względu na obiekty zlokalizowane na trasie.


Wyznaczony „by pass” to najbardziej racjonalne rozwiązanie w tej sytuacji. Nie spowoduje on znacznych utrudnień w ruchu drogowym oraz zdecydowanie skróci pierwotnie zakładaną odległość, jaką mieliby pokonywać m.in. mieszkańcy okolicznych miejscowości, służby ratunkowe, przewoźnik transportu publicznego MZK, a także jednostki transportowe dostarczające odpady z miasta i ościennych gmin do Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami „Eko – MAZURY” odbierający odpady z miasta i ościennych gmin.


DK

27-02-2015 09:12:32 ·

EłkEłccy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło na trasie Ełk – Sędki. Opel astra dachował po tym, jak kierowca próbował uniknąć zderzenia z łosiem, który wybiegł na drogę. 23-latek i jego pasażerka zostali przewiezieni do szpitala, jednak ze wstępnych ustaleń wynika, że nic poważnego im się nie stało.

 

24.02 tuż przed godz. 20:00 oficer dyżurny ełckiej policji otrzymał zgłoszenie, że na trasie Ełk - Sędki doszło do wypadku. Na wskazane miejsce udali się policjanci ruchu drogowego. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 23-letni mieszkaniec gminy Kalinowo, który kierował oplem astra, zauważył na jedni łosia. Gdy wykonywał manewr w celu uniknięcia zderzenia ze zwierzęciem, stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego dachował. Zarówno kierowca, jak i jego pasażerka zostali zabrani do szpitala, jednak ze wstępnych ustaleń wynika, że nic poważnego się im nie stało. Policjanci ustalili, że 23-latek w chwili zdarzenia był trzeźwy.

26-02-2015 07:49:37 ·

EłkA to w związku z zamknięciem przejazdu kolejowego w Siedliskach.

 

Od 2.03 do 13.03. 2015 roku zostanie zawieszone kursowanie autobusów komunikacji miejskiej na gminnej części linii nr 2. W tym okresie ostatnimi przystankami tej linii będą przystanki nr 90 przy ul. 11-go Listopada- Technikum Chemiczne i nr 102 przy ul. 11-go Listopada- Rondo. Po 13 marca autobusy znów będą jeździć poprzednią trasą.

 

DK

18-02-2015 16:54:57 ·

EłkEłcka prokuratura zastosowała dozór policyjny oraz wydała nakaz opuszczenia lokalu wobec 35-latka. Z wnioskiem o zastosowanie środków zapobiegawczych wystąpili policjanci, po tym jak mieszkaniec gminy Ełk w czasie kłótni z bratem, z którym mieszkał,  ugodził go nożem, powodując u niego poważne obrażenia.

 

W miniony weekend ełccy policjanci przedstawili zarzut uszkodzenia ciała oraz narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia 35-letniemu mieszkańcowi gminy Ełk. Mężczyzna w czasie kłótni z młodszym bratem, ugodził go nożem, powodując bardzo poważne obrażenia w okolicach przedramienia. Na wniosek policjantów ełcka prokuratura zastosowała wobec podejrzanego środki zapobiegawcze. Dbając o dobro pokrzywdzonego prokurator wydał wobec 35-latka nakaz opuszczenia lokalu oraz zastosował dozór policyjny.

04-02-2015 13:28:49 ·

EłkWarownia stała naprzeciw kościoła

Jak donoszą historycy, osada powstała w roku 1475 wraz z budową na skarpie rzeki Ełk zamku krzyżackiego. Wzmianki pisane wspominają, że w 1513 roku na zamku urzędował burgrabia. Straduny były ówcześnie siedzibą komornictwa (odpowiednika dzisiejszego powiatu). Po upadku Zakonu krzyżackiego w 1525 r., na zamku siedzibę miał starosta straduński. Po 1560 r. gdy powstało Olecko, Straduny zaczęły tracić na znaczeniu, a sam zamek zaczął podupadać. Wkrótce do powiększającego się Olecka przeniesiono siedzibę starosty- to przesądzić miało o rozbiórce zamku.


Na długi czas lokalizacja niestniejącego już od dawna zamku pozostawała tajemnicą. Dopiero olsztyński doktorant Robert Klimek pod koniec ubiegłej dekady dokonał odkrycia miejsca, gdzie niegdyś miała znajdować się warownia. Dziś nie ma po niej już śladu, lecz są pozostałości fos, zaś na terenie, gdzie stał zamek jest wiele pozostałości z cegieł użytych do jego budowy. Do ustalenia lokalizacji krzyżackiego zamku przyczyniły się szkice porucznika Johanna Guise. Ten w latach 1826-1828 dokonał inwentaryzacji średniowiecznych założeń obronnych na tym obszarze. Według pruskiego Guisea warownia w Stradunach została wybudowana na prawym brzegiem rzeki Ełk, naprzeciw kościoła. Budowla miała wymiary 32 na 33 metry. Zgodnie z jedną z hipotez, zamek został rozebrany przez miejscowych, zaś cegły posłużyły za materiał budowlany dla mieszkańców Stradun na początku XIX wieku.

 

wm

 

15-01-2015 11:06:25 · Pokaż na mapie ·

News

Independent Escorts in Bangalore

An Independent escort in Bangalore is an independent lady proffering herself for sexual services to a man who is affordable to pay for her services and is in no obligation or in contract with any pe

Independent Escorts in Bangalore

Escorting Principles "An intelligent Independent escorts in Bangalore has plans and a wise Independent escorts has her own principles and living the life of an escort is living and accepting the

Independent Escorts in Bangalore

Discretion is an asset being a High Class Escort in Bangalore.Hi My name is Jyothika and I am sharing my experience as an Independent escort in Bangalore and life as an escort is not scary or dirty

Ełczanin wrócił z medalami z Otwartych Mistrzostw Polski Kettlebell.

Zawody były rozgrywane w systemie Bolt Standard. 20 września w hali Kompleksu Sportowego Michał w Siemianowicach Śląskich odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski Kettlebell w systemie BOLT STANDARD.

Chełchy. Dożynki w gminie Ełk już za nami- podziękowaliśmy za plony

Świetnie się bawili dorośli, dzieci i młodzież Po mszy świętej podzielono się chlebem, zaś po przem wieniach przyszedłc czas na wspaniałą zabawę z okazji gminnego święta plon w. Tegoroczne dożynki

Diecezja Ełcka. 1000 plecaków najmłodszym uczniom podstawówek

Aby dzieci z rodzin, gdzie się nie przelewa, nie czuły się gorsze od r wieśnik w 22 sierpnia nastąpiło poświęcenie i przekazanie 1000 plecak w w ramach og lnopolskiej akcji, w kt rą odlat włączasię

Nadszedł dzień pożegnania.

Danuta Sawicka- Malz oficjalnie zakończyła pracę na stanowisku dyrektora Zespołu Szk ł nr 3 w Ełku. 27 sierpnia, w czasie Sesji Rady Powiatu, władze powiatu, radni oraz dyrektorzy ełckich szk ł ponad

Ełk. Poseł Makowski apeluje do władz miejskich, radnych Ełku oraz MZK

Zorganizujcie ludziom możliwość dojazdu do pracy na "strefie" Poseł ma pomysł jak usprawnić przew z pracownik w firm w ełckiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Do tej inicjatywy

Prostki. Wernisaż i konkurs zwieńczone pysznymi ciastami

Świętowali zakończenie projektu W niedzielę 23 sierpnia 2015 w Gminnym Ośrodku Kultury w Prostkach młodzież uczestnicząca w projekcie pod nazwą Malujemy Przyszłość asertywni świętowała zakończenie

Ełk. Szansa na prezentacje produktów, dotarcie do klientów i pozyskanie partnerów w biznesie

Budujesz, remontujesz? Odwiedź Ełckie Targi Budownictwa i Odnawialnych Źr deł Energii Już 12 września 2015 roku w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku odbędzie się kolejna edycja Ełckich Targ w Budow